Аджика на зиму, щоб не закисла – 10 найкращих рецептів, з покроковими фото

a3fa1a75a9300ae413323a596f66e7fa Аджика на зиму, щоб не закисла   10 найкращих рецептів, з покроковими фото

Аджика з помідорами та часником на зиму – традиційна закуска, що має яскравий пекучий смак. Завдяки цьому в народі приправа отримала й інші назви: горлодер, хренодер, «кобра», «вирви очей», «вогник», «пекучка».

На гостроту заготівлі впливає кількість інгредієнтів, що використовуються: коріння хрону, часнику, гіркого перцю. Зробити хроновину, щоб вона не прокисла, просто – достатньо дотримуватися правильної послідовності та враховувати особливості приготування, вказані у рецептах.

Вибір інгредієнтів

2e21c661c54a0468783ae4a3cd9ed1a8 Аджика на зиму, щоб не закисла   10 найкращих рецептів, з покроковими фото

Основа гострого соусу – стиглі томати, зрілі кореневища хрону, часник та сіль. Інші інгредієнти додають виходячи зі смакових уподобань та призначення майбутньої приправи. Вибираючи овочі для заготівлі, слід звернути увагу на деякі особливості, що впливають якість готового продукту.

Помідори

Горлодер найчастіше готують з м’ясистих червоних помідорів, що надають необхідну консистенцію та смак цьому соусу. Водянисті овочі доведеться довше уварювати або зливати надлишки соку з пюре. Для заготівлі використовують і недозрілі плоди, але в цьому випадку соус буде менш солодким і не таким яскравим, як з стиглих томатів. Головне, помідори мають бути свіжими, без тріщин та ознак гнилі. Відмінно підійдуть томати сорту кумир.

Хрін

Без цього компонента справжній хронодер не приготувати. Найкращим часом для збирання коріння вважається кінець серпня і перша половина осені. Саме в цей період хрін стає ядреним, накопичивши максимум корисних елементів. Для закуски вибирають щільні соковиті коріння з вузлуватою коричневою шкіркою. Їхня довжина повинна бути близько 25 см, а діаметр – від 1 см. Для зручності приготування хрін вимочують у холодній воді, очищають, ріжуть шматочками та трохи заморожують у морозильній камері. Так, волокнистий корінь буде легше подрібнити для будь-якої страви. Щоб уникнути впливу пекучих фітохімічних співкільцями, що виділяються при обробці, необхідно використовувати рукавички і щільний пакет для збору перекрученої сировини.

Часник

Часник, доданий у хроновину, надає їй неповторного аромату. Дратуючи смакові рецептори, разом з хріном, він підвищує апетит. Великий молодий часник соковитіший і менш пекучий, ніж його дрібний побратим. Це слід враховувати під час створення заготівлі.

Сіль

Для домашніх заготовок тривалого зберігання використовують сіль великого помелу без різних добавок. Йодована та ароматизована сіль непридатна для соління, квашення та маринування овочів.

Секрети приготування та зберігання

670dfb59b7f78f44a015664ec7142633 Аджика на зиму, щоб не закисла   10 найкращих рецептів, з покроковими фото

Заготовити овочі на зиму – половина успіху. Щоб насолоджуватися смаком домашніх закрутка важливо дотримуватися технології приготування та зберігання. Помилки неминуче позначаться як закуски, тому необхідно враховувати такі аспекти:

  • невідповідна або погано простерилізована тара та кришки обов’язково призведуть до закисання продукту;
  • томати, що мають пошкодження та ознаки псування, можуть запустити механізм бродіння;
  • недостатня кількість оцту, солі та гострих компонентів (недотримання пропорцій) сприяють псуванню заготовки;
  • нещільне прилягання кришок та надходження повітря до банків провокує окислення вмісту;
  • недотримання температурного режиму зберігання зменшує термін придатності хроновини, приготовленої на зиму.

Зберегти заготівлю допоможуть такі консерванти, як оцет або лимонна кислота. Для гострої закрутки, не пройшла термообробку, можна продовжити термін придатності шляхом заморожування маси у щільних пакетах чи харчових контейнерах. При зберіганні приправи в холодильнику перед тим, як закрити банку з хріновиною, на поверхню наливають олію або укладають пергаментний папір, просочений у спирті (горілці).

Дотримуючись рецептури та рекомендацій щодо приготування горлодера можна не переживати за результат кулінарних старань. Гостра закуска доповнить колекцію заготовок, що збережуть сезонний урожай.

Класична хроновина

cef92b493d567a9fc0febf8db2d0f67f Аджика на зиму, щоб не закисла   10 найкращих рецептів, з покроковими фото

Відмінність класичного варіанта приготування хроновини у скромному списку інгредієнтів, що складається з томатів, кореневищ хрону, часнику та солі. Найчастіше закуска не піддається термообробці та зберігається в холодильнику.

Порада!Додайте подрібнену таблетку аспірину на 1 літр заготовки, якщо планується тривале зберігання закуски.

Склад:

  • 1,5 кг помідорів типу «вершки»;
  • 100 г хрону;
  • 100 г часнику;
  • 2 ст. л. кухонної солі.

Приготування:

Промиваємо томати, при необхідності видаливши шкірку зручним способом (потримавши в окропі або мікрохвильовій печі). Нарізаємо на половинки чи четвертинки. Подрібнюємо за допомогою м’ясорубки. Очищаємо коріння хрону від щільної шкірки, видаляємо лушпиння з часнику. Пропускаємо часник через прес та додаємо до помідорної маси.
Одягаємо на патрубок м’ясорубки пакет, щільно закріпивши його гумкою. Перекручуємо хрін, зберігши його гостроту та зменшивши випаровування їдких ефірних олій. Змішуємо всі інгредієнти у глибокій мисці, додаємо сіль. Пробуємо на смак гостру закуску. Перекладаємо масу у підготовлені баночки, прибираємо у холод. Зберігаємо протягом 2 місяців за постійної температури.

Натуральна закуска, виготовлена на зиму без варіння, збереже смак та користь овочів. Приємна гострота, кислинка томатів та аромат часнику — додаткові переваги цього рецепту гострої заготівлі.

Аджика «П’ятихвилинка»

1834a7a6a4d73588e92e58baa96965b1 Аджика на зиму, щоб не закисла   10 найкращих рецептів, з покроковими фото

Жалюгідні господині прагнуть ідеального результату в заготівлі овочів на зиму. Цей рецепт гострої хроновини має на увазі гарячий спосіб приготування. Достатньо п’ятихвилинного кип’ятіння популярної закуски, щоб попередити закисання та зберегти більше вітамінів та корисних речовин.

Склад:

  • 2 кг помідорів;
  • 300 г хронового коріння;
  • 3-4 головки очищеного часнику;
  • 50 г цукру;
  • 100 г солі;
  • 1⁄4 ч.л. меленого пекучого перцю (1⁄3 частина свіжого стручка).

Приготування:

Вирізуємо з помідорів плодоніжку, обдаємо окропом і знімаємо шкірку. Готуємо часник та хрін, видаливши лушпиння та шкірку. Подрібнюємо томати та гострі компоненти заготовки за допомогою м’ясорубки. Додаємо сіль та цукор, перемішуємо масу. Доводимо до кипіння, насипаємо пекучий перець і чекаємо 5 хвилин. Розкладаємо гарячу закуску у підготовлені стерильні банки, закриваємо кришками та остуджуємо. Зберігаємо у льоху, комірчині чи холодильнику.

Ядрена закуска з хріном чудово поєднується з запеченим м’ясом, гарячим борщем або супом-харчо.

Читайте також

45dd9970c7be9bab15d7ffc58883b0fd Аджика на зиму, щоб не закисла   10 найкращих рецептів, з покроковими фото

Солодкі помідори з часником під снігом

У холодну пору року мариновані овочі – це чудова альтернатива свіжим. Найбільше у моїй родині люблять помідори…

Квашена хроновина на зиму

f6324a81584688cff79f38d6c04a89e9 Аджика на зиму, щоб не закисла   10 найкращих рецептів, з покроковими фото

Прихильникам натуральних видів заготовок з помідорів і хрону припаде до смаку квашений варіант рецепту. Приготування закуски з часником вимагатиме трохи більше часу, але оригінальний смак і користь хріновини того варті. Такий спосіб повністю виключає псування продукту, так як молочна кислота, що утворилася при закисанні, виступає в ролі консерванту.

Склад:

  • 6-7 кг помідорів;
  • 1/2 кг часнику;
  • 400 г хрону;
  • 3-4 стручки гіркого перцю;
  • сіль – до смаку.

Приготування:

Вимиті помідори перекручуємо через м’ясорубку. Очищене коріння хрону, часник та гострий перець без насіння пропускаємо в поліетиленовий пакет. З’єднуємо складові в емальованому відрі, солимо і ретельно перемішуємо. Слідкуємо за тим, щоб до краю ємності залишалося щонайменше 5-7 см. Інакше при бродінні продукт може витекти. Накриваємо відро кришкою та залишаємо на 5 днів при кімнатній температурі. Періодично розмішуємо вміст, щоб протерта маса, що спливла на поверхню, взаємодіяла з закислим соком. Переливаємо в сухі банки, зберігаємо у темному прохолодному місці.

Кисло-гостра закуска з помідорів та хрону, приготовлена на зиму способом натурального бродіння, значно відрізняється смаком від звичних варіантів цієї заготовки. Зробіть невелику порцію для першої проби, щоб переконатися у прийнятності такого варіанта приправи.

Хренодер з гірчицею

182312a2453877d28fb51eabd4840df8 Аджика на зиму, щоб не закисла   10 найкращих рецептів, з покроковими фото

Урізноманітнити смак хроновини з помідорів допоможе гірчиця. Вона надасть заготівлі яскравого пекучого смаку. А завдяки своїм унікальним властивостям стане додатковий засіб від закисання готового продукту. Залежно від особистих переваг можна змінити рівень гостроти, зменшивши кількість одного з пряних компонентів.

Склад:

  • 3 кг томатів;
  • 4 ст. л. меленого хрону;
  • 4 ст. л. гірчичного порошку;
  • 6-8 зубчика часнику;
  • 50 г солі;
  • 50 г цукру;
  • 30 мл 9% оцту;
  • 30 мл олії.

Приготування:

Готуємо сік з помідорів за допомогою соковижималки або протираємо томатне пюре з м’ясорубки (блендера) через сито. Ставимо каструлю з соком на вогонь, варимо близько 30-35 хвилин. Перекручуємо кореневища хрону через м’ясорубку (швидко тремо на тертці). Викладаємо кашку разом з порошком гірчиці в каструлю, кип’ятимо протягом 5 хвилин. Додаємо цукор і сіль, олію, оцет та подрібнений часник. Знімаємо горлодер з плити, розливаємо по стерилізованих банках та закриваємо на зиму. Зберігаємо гостру закуску у прохолодному темному місці. Першу пробу рекомендується знімати не раніше 10-14 днів, щоб вона встигла настоятися.

Для довідки! Для закрутки можна брати гірчицю як у порошку, і у вигляді готової гострої приправи.

Аджика з паприкою зі стерилізацією

029126af9069fa41a509cce6e7884d20 Аджика на зиму, щоб не закисла   10 найкращих рецептів, з покроковими фото

Надати приємної солодощі та яскравого червоного кольору пекучій закусці допоможе мелена паприка. Це чудова альтернатива свіжому болгарському перцю, якого може не бути на момент заготівлі гострої приправи.

Склад:

  • 4 кг томатів;
  • 4 ст.л. паприки;
  • 4 ст.л. подрібненого хрону;
  • 6 зубчиків часнику;
  • 1 ст. л. солі;
  • 1 ст. л. цукру;
  • 2 ст. л. рослинної олії.

Приготування:

Вижимаємо томатний сік з вихідної кількості помідорів. Переливаємо в каструлю, доводимо до кипіння. Через 5 хвилин з моменту закипання насипаємо паприку, сіль та цукор. Додаємо подрібнені коріння та дрібно рубаний часник. Наливаємо олію, ретельно перемішуємо. Викладаємо суміш у невеликі чисті банки та стерилізуємо на середньому вогні не менше 10-15 хвилин. Готову закуску закриваємо кришками, остуджуємо та зберігаємо у прохолодному місці.

Найзручніше використовувати для закрутки банки об’ємом до 0,5 л, щоб відкрита заготівля з помідорами та часником не закисла.

Закуска на зиму з хрону та помідор без варіння

567ac190134040e27fc593d061e61765 Аджика на зиму, щоб не закисла   10 найкращих рецептів, з покроковими фото

Найпростіша і найшвидша аджика з помідорами готується без часнику та варіння. Перевага такої закуски полягає в тому, що після її вживання не залишається специфічного запаху, який дає часник. Сирий спосіб заготівлі скорочує час зберігання, але зберігає всю користь і первозданний смак томатів та пекучого кореня.

Склад:

  • 1 кг помідорів;
  • 100 г кореневищ хрону;
  • 25 г кухонної солі.

Приготування:

Попередньо замочуємо коріння хрону в холодній воді на 1-3 години. Ретельно промиваємо та видаляємо шкірку.
Чисті томати розрізаємо на 2-4 частини, видаливши плодоніжки. Перекручуємо помідори та коріння, солимо та перемішуємо масу. Викладаємо заготівлю у невеликі простерилізовані банки, закриваємо кришками та зберігаємо у холодильнику не більше 1-2 місяців.

Варто відзначити!Запобігти появі плісняви допоможе прожарена рослинна олія (охолоджена), налита на поверхню готової суміші.

385d015e294fe072d40b32db774b5a7d Аджика на зиму, щоб не закисла   10 найкращих рецептів, з покроковими фото

Нескладно приготувати густий горлодер з часником на зиму, який витримає зберігання поза холодильником. Така закуска, зроблена гарячим способом, сподобається любителям гострих та пряних заготовок.

Склад:

  • 5 кг стиглих томатів;
  • 1 кг болгарського перцю;
  • 0,6 кг гіркого перцю;
  • 0,6 кг коріння хрону;
  • 0,4 кг часнику;
  • 200 г цукру;
  • 100 г солі.

Приготування:

Помідори та солодкий перець миємо, даємо стекти воді. Видаляємо плодоніжки, насіння. Нарізаємо плоди на кілька частин та подрібнюємо у м’ясорубці. Очищаємо часник, перекручуємо та додаємо до основної маси. Промиті та очищені коріння, пекучий перець без плодоніжки прокручуємо через м’ясорубку в пакет. Перекладаємо всі подрібнені овочі в каструлю, додаємо цукор, сіль та олію. Перемішуємо масу до однорідності. Ставимо варитися на середній вогонь, після закипання вливаємо оцет і зменшуємо вогонь. За годину зайва рідина випарується. Стерилізуємо банки у доступний спосіб. Наповнюємо їх гарячою закускою, закриваємо та остуджуємо.

Увага!Найгостріша частина в пекучому перці ‒ насіння. Якщо хочеться зробити закуску менше «злий», достатньо видалити їх зі стручка.

Пряна хроновина з перцем

1dd771a7c36df4e82fe07936cfc30376 Аджика на зиму, щоб не закисла   10 найкращих рецептів, з покроковими фото

Гострий горлодер з ароматними травами готується без варіння. Закуска виходить з приємним пікантним смаком. Свіжі трави можна замінити сушеними або замороженими ‒, це не зіпсує сезонну заготовку.

Склад:

  • 3 кг помідорів;
  • 1 кг солодкого перцю;
  • 0,3 кг часнику;
  • 0,2 кг хрону;
  • 1/2 кг гострого перцю;
  • пучок базиліка та селери;
  • сіль (25 г на 1 літр овочевої суміші).

Приготування:

Моєму томати, вирізаємо плодоніжки. Нарізаємо плоди кілька частин. З перців видаляємо плодоніжки, насіння та перегородки. Очищаємо зубчики часнику та коріння хрону. Обсушивши паперовим рушником промиту зелень, подрібнюємо ножем. Пропускаємо томати, перці та хрін через м’ясорубку в миску (каструлю). Додав сіль, трави і перемішуємо. Залишаємо на 2-3 години за кімнатної температури, щоб суміш настоялася. Розмішуємо масу та розкладаємо у сухі підготовлені баночки для зберігання у холодному місці.

Важливо! Зберегти натуральну заготовку допоможе подрібнений аспірин, доданий у масу перед закочуванням.

Швидка хроновина з недозрілих помідорів

Наприкінці дачного сезону найчастіше залишаються помідори, які не встигли дозріти. Чекати на їх почервоніння не завжди доцільно, тому господині застосовують їх у соліннях. Якщо колір горлодера немає принципового значення, можна використовувати зелені помідори у його рецептурі.

Склад:

  • 1 кг недозрілих томатів;
  • 100 г хрону;
  • 100 г часнику;
  • 1 стручок гострого перцю;
  • сіль, цукор – до смаку.

Приготування:

Моєму, очищаємо пекучі кореневища. Зрізаємо плодоніжку з перцю, знімаємо лушпиння з часнику. Чисті та нарізані помідори пропускаємо через м’ясорубку (подрібнюємо у блендері). Робимо те саме з перцем і хріном. Змішуємо в ємності всі компоненти з сіллю та цукром. Залишаємо закуску на 10-15 хвилин для розчинення сипких інгредієнтів. Перемішуємо масу та перекладаємо у стерилізовані банки. Закриваємо та прибираємо в холодильник.

«Зелена» аджика дещо відрізняється за смаком від класичної, тому незрілі помідори менш солодкі та соковиті. Це можна виправити, додавши до рецептури болгарський перець, моркву чи більшу кількість цукру.

Аджика «Оригінальна» зі сливами

4a7a2c89cf3fd813377b76ef7c735e0e Аджика на зиму, щоб не закисла   10 найкращих рецептів, з покроковими фото

Стандартний рецепт гострого соусу з помідорів та хрону легко перетворити за допомогою додавання пюре зі сливи. Закуска заграє новим смаком, чимось нагадуючи кавказьку приправу ткемалі.

Склад:

  • 1 кг помідорів;
  • 100 г сливового пюре;
  • 100 г тертого хрону;
  • невелика головка часнику;
  • 50 г цукру;
  • 50 г великої солі.

Приготування:

Вимиті помідори та сливи обдаємо окропом і знімаємо шкірку. Виймаємо кісточки з плодів, вирізаємо плодоніжки з томатів. Вимочений у холодній воді хрін очищаємо від шкірки. Видаляємо лушпиння з часникових зубчиків. Прокручуємо через м’ясорубку усі підготовлені компоненти. Додаємо цукор та сіль, перемішуємо масу. Перекладаємо у маленькі стерильні банки, закриваємо кришками та прибираємо на зберігання у холодильник.

Незвичайний хренодер завдяки зливі має густу консистенцію та солодкувато-гострий смак. Пропустивши томати через соковитискач, а хрін двічі через м’ясорубку – можна отримати гладкіший однорідний соус.

Ядрена томатна закуска з хріном – популярна заготовка, що поєднується з м’ясом, пельменями та супами. Запропонуйте хрусткі грінки з житнього або зернового хліба під час подачі гострого горлодера до столу, щоб насолодитися цим кулінарним тандемом.

Поділитись з друзями!
Я коліжанка - журнал для господинь